foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Jak nazwać park przy ulicy Klasztornej?

Szanowni mieszkańcy!

Towarzystwo Miłośników Kartuz popiera projekt nazwania imieniem dyrektora Teodora Elasa parku, który tworzy malownicze otoczenie szkoły przy ulicy Klasztornej.

Czekamy na Wasza opinię   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor Teodor Elas urodził się w 1913 roku w Grzybnie k. Kartuz. Wychowywany przez wujka Leona Kreftę uczęszczał do Szkoły Powszechnej w Kartuzach, potem do Gimnazjum w Pińsku, a następnie podjął studia na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie. Po wojnie w 1945 roku transportem specjalnym dla nauczycieli powrócił do Kartuz i razem z grupą wybitnych pedagogów ze wschodu rozpoczął edukację kaszubskiej młodzieży w Państwowym Liceum i Gimnazjum w Kartuzach, gdzie przepracował 51 lat, w tym na stanowisku dyrektora 21 lat.

            Teodor Elas był niezwykłym człowiekiem, pełnym ciepła, wyrozumiałym, aczkolwiek wymagającym. Był wspaniałym pedagogiem, wielkim przyjacielem młodzieży, obdarzonym niesamowitą pamięcią oraz darem zjednywania sobie ludzi. Charakteryzował się niezłomną postawą wobec komunistycznej władzy. Wierny swoim zasadom, poglądom, ideałom , mimo pełnienia kierowniczej funkcji , nigdy nie ugiął się pod naciskiem i nie wstąpił do PZPR. Partyjni dygnitarze byli bez szans wobec takiej osobowości.

            Najstarsze Liceum w Kartuzach zawsze było wyjątkową placówką, kuźnią patriotycznej inteligencji kaszubsko polskiej. Mury szkoły opuściły tysiące absolwentów, większość kontynuowała edukację na studiach wyższych, pracowała na Kaszubach, w kraju i za granicą pełniąc często ważne funkcje w życiu gospodarczym i społecznym. Dyrektor Teodor Elas niewątpliwie wywarł ogromny wpływ na życie opuszczającej mury szkolne pokolenia młodzieży przekazując im wartości, ideały i maksymy, którymi kierował się w życiu n.p. „Carpe diem – chwytaj dzień”.

 

            Upamiętnienie tak wielkiej osobowości, która pozostawiła ślad w pokoleniach mieszkańców powiatu kartuskiego jest konieczne i zasadne.

 

 

Dane adresowe

TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW KARTUZ

(KRS: 0000106185)

Gen. J. Hallera 1/128

83-300 KARTUZY

 

 

Konto bankowe

Bank i numer konta

Newsletter jest usługą mailingową, dzięki której na bieżąco możemy Cię informować o nowych artykułach lub ważnych ogłoszeniach. Chcesz być ''na bieżąco''? Zapisz się do newslettera! Podaj swoje imię i adres e-mail...


Wiadomość HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

Współpracują z nami

Podziękowania...

Odsłon artykułów:
43450