foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Uczciliśmy pamięć Gerarda Labudy

18 września 2016, w Nowej Hucie, gdzie urodził się prof Gerard Labuda odsłonięty został obelisk upamiętniający tę ważną dla Kaszubów postać. Rok 2016 został ogłoszony rokiem Profesora Labudy. W tym roku przypada 100-na rocznica urodzin Profesora. Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą wielu organizacji, a wśród nich m.in.  Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 

Profesor Labuda był jednym z najbardziej znanych historyków zajmujących się średniowieczem. Był także rektorem Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prezesem Polskiej Akademii Nauk i działaczem wielu organizacji naukowych. Za swoją działalność wielokrotnie nagradzany, honorowy obywatel Poznania, Gdańska, Gniezna i Luzina. Profesor Labuda - to także wybitny znawca kultury Kaszub. Zmarł w październiku 2010 roku w wieku 93 lat. Zostawił po sobie bibliotekę licząca 26 tysięcy woluminów i nieocenioną spuściznę naukową. 

Wspólnie z władzami gminy Kartuzy oraz kartuskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego uczciliśmy pamięć o profesorze.  Z tej okazji w przy szkole podstawowej w Nowej Hucie, skąd pochodził Profesor, odsłonięto obelisk upamiętniający osobę profesora. W uroczystości uczestniczyły delegacje oddziałów ZK-P z Pomorza, organizacje społeczne, mieszkańcy oraz najbliższa rodzina profesora - jego synowie: Aleksander i Adam z rodzinami.

Uroczystości przy pomniku uświetnił występ Kartuskiego Chóru Męskiego.

Dane adresowe

TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW KARTUZ

(KRS: 0000106185)

Gen. J. Hallera 1/128

83-300 KARTUZY

 

 

Konto bankowe

Bank i numer konta

Newsletter jest usługą mailingową, dzięki której na bieżąco możemy Cię informować o nowych artykułach lub ważnych ogłoszeniach. Chcesz być ''na bieżąco''? Zapisz się do newslettera! Podaj swoje imię i adres e-mail...


Wiadomość HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

Współpracują z nami

Podziękowania...

Odsłon artykułów:
43457