foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Byliśmy z Kaliskami na Dożynkach Wojewódzkich

b_360_0_16777215_00_images_galerie_zdjec_2016_0911_dozynki-woj_20160911_127_dozynki_wojewodzkie.jpg

Wieniec sołectwa Kaliska reprezentował gminę Kartuzy i powiat kartuski w Pomorskich Dożynkach Wojewódzkich w Brusach. Piękne wieńce, kołacze dożynkowe, bochny chleba, wspaniałe miejsce, świetna atmosfera i wszystko to przy pięknej, słonecznej pogodzie sprawiło, że impreza była sukcesem Brus. 

O godz. 11:00 w kościele pw. Wszystkich Świętych rozpoczęła się uroczysta msza św. koncelebrowana. Wnętrze bruskiej świątyni wypełniły wieńce dożynkowe, poczty sztandarowe, delegacje, pielgrzymi oraz goście: włodarze gminy Brusy, powiatu chojnickiego, władze samorządu Województwa Pomorskiego oraz parlamentarzyści. 

Po mszy, barwny korowód dożynkowy w asyście orkiestry dętej przemaszerował na stadion miejski, gdzie odbyła się następna część uroczystości. Starostowie dożynek przekazali bochen chleba Marszałkowi Województwa Pomorskiego Mieczysławowi Struk. Następnie ogłoszono wyniki konkursu na wieńce dożynkowe. Najwięcej uznania zdobył wieniec z gminy Linia, choć kartuski wieniec z Kalisk mocno przyciągał uwagę przechodniów i to właśnie przy nim najczęściej się fotografowano. 

Na scenie zagościły później dzieci w strojach kaszubskich, ale nie brakowało także pozascenicznych atrakcji. Barwne stoiska gastronomiczne, plac zabaw z atrakcjami dla dzieci, pokazy sprzętu wojskowego, a także stoiska instytucji, ośrodków kultury czy gmin, wśród których nie zabrakło Kartuz. Stoisko przygotowały i obsługiwały dwie kartuskie instytucje: Muzeum Kaszubskie oraz Centrum Informacji Turystycznej. Bezpłatne mapki, ulotki czy informatory cieszyły się największym zainteresowaniem. Ale sporo zwolenników znalazły także pamiątki kaszubskie. Kartuskie stoisko, choć niewielkie to jednak zawsze pełne ludzi. Na pewno pomagały temu występy kapeli kaszubskiej - akordeoniści, tarka oraz tradycyjne kaszubskie diabelskie skrzypce, na których każdy mógł spróbować swych sił. 

Wieczorem, gdy stoiska promocyjne powoli sprzątały po sobie na scenie zagościł zespół Bayer Full i pewnie gdyby nie potrzeba wstawania w poniedziałkowy poranek to wspólna zabawa trwałaby do białego rana...

 

Dane adresowe

TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW KARTUZ

(KRS: 0000106185)

Gen. J. Hallera 1/128

83-300 KARTUZY

 

 

Konto bankowe

Bank i numer konta

Newsletter jest usługą mailingową, dzięki której na bieżąco możemy Cię informować o nowych artykułach lub ważnych ogłoszeniach. Chcesz być ''na bieżąco''? Zapisz się do newslettera! Podaj swoje imię i adres e-mail...


Wiadomość HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

Współpracują z nami

Podziękowania...

Odsłon artykułów:
52623