foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zjazd Kaszubów - słoneczne Wdzydze 2016

Sobota, 2 lipca 2016r. W tym dniu Wdzydze - jedna z najmniejszych miejscowości na Kaszubach - na chwilę stały się Stolicą Kaszubów. A stało się tak dzięki XVIII Międzynarodowemu Zjazdowi Kaszubów. Od wczesnych godzin rannych do Wdzydz przybywały tłumy gości i to nie tylko z polskich Kaszub - byli także przedstawiciele Kaszubów z Ameryki Północnej: z USA i Kanady.

Nad jeziorem Jelenie, w Centrum Usług Turystycznych zlokalizowana była główna scena, na której o godz. 11:00 rozpoczęła uroczysta msza św. koncelebrowana. Po mszy wszyscy udali się barwnym korowodem do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego, gdzie odbyły się główne uroczystości. W tym dniu można było zwiedzać ten niezwykły obiekt bezpłatnie.

Wśród maszerujących nie zabrakło przedstawicieli Kartuz, którym osobiście przewodniczył Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Kartuska grupa, dzięki uczestnictwu Towarzystwa Miłośników Kartuz mocno wyróżniała się z pośród czarno-żółtych kaszubskich barw pozostałych, bowiem ubrani w białe koszulki z logo Kartuz w dłoniach nieśli białe flagi z logo i herbem Kartuz. 

W tym roku Kaszubski Park Etnograficzny obchodzi jubileusz 110-lecia istnienia. Swe początki zawdzięcza małżeństwu państwa Gulgowskich, którzy 110 lat temu postanowili w swej chacie założyć muzeum. Dzisiejszy Park Etnograficzny znacznie wykracza poza wizje jego ówczesnych twórców, ale jest to jeden z najpiękniejszych zbiorów wartości kaszubskich, które warto zobaczyć. 

Usadowiona na słonecznej polanie niewielka scena była jednym z kilku miejsc, w których obywały się w tym dniu uroczystości i, spotkań i koncertów. Na scenie plenerowej nie zabrakło dziecięcych zespołów folklorystycznych, a na drugiej scenie, zlokalizowanej nieco wyżej, pod wielkim namiotem, swe popisy dawali dorośli, wciągając do wspólnego biesiadowania i zabawy gości. Liczne konkursy, pokazy rzemiosł i zawodów, rękodzieła ludowego, rejsy Stolemem oraz wspaniała kuchnia kaszubska sprawiały, że nikt tutaj się nie nudził. Do tego wszech obecne kapele kaszubskie przygrywające tu i ówdzie... 

Wieczorem zaplanowano koncerty na głównej scenie w Centrum Usług Turystycznych. Wśród zaproszonych artystów byli: Almost Jazz Group, Damroka, Weronika Korthals, Natalia Szroeder. Do zobaczenia za rok!

 

 

Dane adresowe

TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW KARTUZ

(KRS: 0000106185)

Gen. J. Hallera 1/128

83-300 KARTUZY

 

 

Konto bankowe

Bank i numer konta

Newsletter jest usługą mailingową, dzięki której na bieżąco możemy Cię informować o nowych artykułach lub ważnych ogłoszeniach. Chcesz być ''na bieżąco''? Zapisz się do newslettera! Podaj swoje imię i adres e-mail...


Wiadomość HTML?

Joomla Extensions powered by Joobi

Współpracują z nami

Podziękowania...

Odsłon artykułów:
52621